TAŞLAR YERİNE OTURUYOR


13 Kasım 2023
Pazartesi 11:53
Özgen Karadayı

Deplasmanda yokları oynayan Bursaspor İnfo Yatırım, kendi sahasında bambaşka bir hikaye yazıyor.

Ben dahil herkesin 1 ve 5 numara transferi diye sesimizi yükselttiğimiz bir ortamda, dün David Michineau devredeydi. Adeta benim kalitemi görmediniz daha, der gibi, takımı müthiş yönetti. Sanki önceki maçlarda kendini saklamış gibiydi. 

Floyd yine çok devreye giremedi ise de, en azından aklı oyundaydı. Bu bile seyredenlere ümit vermeye yetti.  

Aslında önemli olan Floyd’un devreye girmediği maçta, diğer oyuncuların müthiş çabası ve skor yükünü neredeyse göğüsleyen ve Bursaspor’da oynadığı süreçte belki de en iyi maçını oynayan Anthony Brown’ın göz kamaştıran oyunu vardı sahada. Brown, kendinden o kadar emin oynadı ki, Bahçeşehir’in esasen yıldıran savunması çaresiz kaldı. Bursaspor İnfo Yatırım’da kariyer rekoru kıran Brown’a nazar değmesin diyelim. 

Hamilton, oyunda olduğu sürede yine müthişti. Bu tecrübede ve yetenekte bir 5 numaraya sahip olmak saha içinde her şeyi kolaylaştırıyor. İnadı ve yeteneği ile Bahçeşehir uzunlarına hem savunmada hem hücumda üstünlük sağlayan Hamilton’ı dinlendirme görevini maalesef Semih yerine getiremedi. Semih’in tecrübesi ortada, ancak, sahadaki mücadeleye katkısı soru işareti. Bir an önce eski, bildiğimiz Semih olmasını bekliyoruz. Bu hali ile Hamilton’ı tek başına bırakıyor zira. 

Sakatlıktan yeni dönen Michael Joung beklediğimizin ötesinde faydalı oldu. Topu kullanmadaki başarısı ve tecrübesi, tıkanan oyunu çözmede çok işe yarıyor. Doğrusu bu dar rotasyonda Young gibi oyuncunun eksikliğini derinden hissetmişiz. 

Metin’in çok da faydalı olamadığı maçta, Ömer Utku Al, Enes Taşkıran özellikle oyunda oldukları süreçte mücadele gücümüzü ve savunma direncimizi arttırıyor. Ben bu ikilinin BURSASPORUN RUHUNU yansıttığını düşünüyorum. Şimdiden Bursaspor İnfo Yatırımın’ın efsaneleri olabilmenin en büyük adayı bu ikilidir. Aman nazar değmesin. 

Benim bu sezonki favorim olan 21 yaşındaki kısa forvet genç David Mutaf’a bir paragraf ayırmam lazım. Son derece rahat ve ne oynadığına hakim bu genci, Koç Zdovc nedense kullanmıyor. Bu satırlarda kendisine yer vermeye devam edeceğim. Büyük bir genç yeteneğimiz varken bunu kullanmamayı çok büyük bir hata olarak görüyorum. Nitekim, kısa süreli oyuna giren David, biri üçlük olmak üzere iki basket atıp, tekrar benche geri döndü. Bir daha da oyuna giremedi. Böylesi bir yetenek oyuna alınmalı, daha çok süre ve sorumluluk verilmeli. Bu oyuncuyu bu kadar az oynatmak sadece Bursaspor için değil Türk Basketbolu için bile önemli bir hatadır. 

Daha fikir sahibi olamadığımız 24 yaşında 2.08 boyundaki Pivot Ahmet Can Duran’ı da en azından dünkü gibi Semih’in gününde olmadığı maçlarda bir tercih olarak görmesi lazım Koç’un. 

Bahçeşehir bu ligin en dişli takımlarından biridir. Bütçe sıkıntısı olmayan, her sene transfere büyük paralar harcayan Bahçeşehir’i dominant bir oyunla yeniyor olmak çok keyifli gerçekten. 

Bu hafta basketbol açısından çok önemli bir maç daha vardı. Çoğu kişinin dikkatinden kaçsa da, bizler gibi gençlere önem veren basketbolseverler dikkatle takip etti. Gençler Ligi'nde, Bursaspor İnfo Yatırım Beşiktaş Emlakjet’i konuk etti. Müthiş bir mücadeleden sonra  Bursaspor İnfo Yatırım, rakibini 65-63’le yenerek, galibiyet serisini sürdürdü. Böylece Bursaspor İnfo yatırım ezeli rakibini hem A takımı ile hem de Genç takımı ile yenerek duble yapmış oldu. Geçen seneden bu yana özel takibimizde olan Berk Can Akın yine takımın yıldızıydı. Berk, A takımda da artık dakika çalması gereken gençlerden. 

Bu arada bir paragraf da doğuştan Bursasporlu, Serhan Kavut’a. Serhan, kaptanı olarak senelerce oynadığı Bursaspor’un “Çekirge’den Avrupa’nın zirvesine giden yolun” canlı bir tanığı adeta. Bu sene, elde ettiği tecrübe ile hem çok daha işin içinde bir yardımcı antrenör hem de tek başına Gençler’le özverili bir mücadele içinde Serhan. Altyapının da fiilen başında olan Serhan Kavut, bu senenin en önemli kazanımı bence. İleride Head Coach olacak potansiyeli ile gerçek bir Bursaporlu. Altyapı’dan sorumlu Yönetim Kurulu üyesi Adnan Orhan’la ahenkli çalışmalarının meyvelerini Gençler Liginde almaya başladılar. Kısa sürede aşağıdan yetişecek gençlerle büyük bir devrimin de habercisi. Serhan Kavut için Timsah Yuvası tam da hakeden ellerde demek sanırım en doğru tespit olacaktır.  

Zdovc, Timsah Yuvasındaki bu gelişmeleri daha yakından takip etmeli ve kadroda yavaş yavaş bu gençlere yer vermeye başlamalıdır. Hazır taşlar yerine oturmaya başlamışken, kadroya bu gençleri monte etmelidir. Yapılacak bu hamle her şeyi daha kolay hale getirecektir. 

Şimdi önümüzde zor bir Galatasaray deplasmanı var. Yaralı durumda olan Galatasaray’ı yenerek ilk deplasman galibiyeti gelir mi, göreceğiz. Sonrasında Almanya’ya Bonn’a gidilecek ve hemen ardından yine kazanılması zorunlu Samsunspor’la bir karar maçı daha oynanacak.  

Bu süreci kayıpsız geçmek çok önemli. Taraftarımızın tribünleri tamamen dolduracağı maçlarla daha güzel günler göreceğiz…İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:
BEŞİKTAŞ MAÇININ PERDE ARKASI! BURSASPOR’DAN GİTMELERİ…
YENİ SEZONDA BİZİ NELER BEKLİYOR
BURSASPOR İNFO YATIRIM GÖRÜCÜYE ÇIKIYOR
HUZURLARINIZDA BURSASPOR İNFO YATIRIM
13 Kasım 2023
Pazartesi 11:53
Özgen Karadayı