HAKEMLERDE SORUN MU VAR?


21 Kasım 2023
Salı 09:39
Özgen Karadayı

Geçen yazımın başlığı: “….TAŞLAR YERİNE OTURUYOR…”  Tam da bu tespite uygun gidiyor herşey. Görevler paylaşılıyor, eksiklikleri de mücadele ile kapatmaya çalışıyoruz.

Ancak hem canlı hem de Televizyon da Süper Ligin tüm maçlarını seyrediyorum. Hakemlerin formsuzluğu göze çarpıyor. Camianın içerisinde çok sevdiğim dostlarım var. İyiniyetlerine kesinlikle kefilim, ama bu kadar çok sayıda ve önemli hatalar sanki “Hakemlerde sorun mu var” cümlesini tekrarlamamıza sebep oluyor.

Öyle pozisyonlar oluyor ki, çalınmayacak pozisyona düdük gelirken, diğer taraftan bariz bir pozisyonda düdük çalınmıyor. Tüm takımlar da şikayetler var.

Nitekim, son Galatasaray maçının Hakem üçlüsü, (Özlem Yalman, Ziya Özorhon ve Mehmet Serdar Ünal) öyle hatalar yaptılar ki, kendileri maçı tekrar seyretse eminim kendilerini mahcup hissederler. İlk yarının sonundaki hücum faul pozisyonu, garipliklerin tavan yaptığı andı. Önce hücum faul kararı verildi, sonra, aslında top elden çıktı sonra faul oldu, basket geçerli dendi. Halbuki, ellerinde pozisyonu seyretme şansları varken seyretme gereği bile duymadan hata üstüne hata yaptılar.

Gerçi, Buğrahan’ın arkadan künde girişimini gidip seyredip, kasti faul çalmadıkları düşünüldüğünde bu pozisyon seyretmenin de ne kadar faydasız bir şey olduğu ortaya çıkmaktadır.

Hakemlerimizin bir an önce kendisine çeki düzen vermesi gerekmektedir. Daha ligin başı, sonra, lig kızıştığında bu formsuzlukla, çok sıkıntılı, talihsiz maçlara şahit oluruz.

Ancak ben bu bizi doğradılar, Bursaspor düşmanı gibi, ayrıştırıcı dile karşıyım. Türkiye’de zirvede olmak zordur. Siz eğer başarılı iseniz, düşmanınız çoğalır. Bursaspor camiası daha önce futbolda yaşadıklarını düşünüp farklı bir dil kullanmak mecburiyetindedir.

Hakkımızı saha dışında ama yasal yollarla aramaya devam edeceğiz. Saha içinde de mücadeleye devam şart tabi. Sadece şikayet etmekle olmaz.

Federasyon yetkililerin de bu son maç görüntülerini incelemesi gerekir. Biz bir şovun parçasıyız. Bu şovun değerini azaltan seyirci nasıl cezalandırılıyorsa, kötü yöneütim sergileyen Hakemler de cezalandırılmalıdır. Bu ceza gerekirse para cezası, gerekirse de maç vermeme cezası ololabilecektir. Zira, Türkiye’de maalesef, çok kötü hakem performanslarına şahit olmaya başladık. Bunu düzeltmesi gereken Türkiye Basketbol Federasyonudur. Hiçbir şey yapmadan, görmezden gelerek devam etmek muhtemelen en çok onları töhmet altında bırakır. Bursalı MHK Başkan Vekili, güzel dost Engin Kennerman bu işi en iyi yapacak kişidir. Bir çok hakeme iyi anlamda dokunmuş, bu duayen, bu formsuzluğu eminim ki düzeltecektir.

Bursaspor İnfo Yatırım yine ciddi bir mücadele ve maçtan asla kopmamanın ödülünü aldı bu maçta. İlk deplasman galibiyeti bizler için çok gerekliydi. Bu galibiyetin Galatarasay gibi güçlü bir takıma karşı gerçekleşmesi hepimizi sevince boğdu. Son dönemin sessiz ismi Floyd’un yıldızlaştığı maçta, özellikle Hamilton müthiş oynadı. Son maçların bence en çok fark yaratan oyuncusu Michineau yine çok faydalı oynadı. Young kritik zamanlarda tecrübesini konuştururken, yine çok az süre aldı diyebileceğimiz Mutaf iki kritik üçlük ile görevini layıkıyla yerine getirdi.

Sonuç olarak sadece bizlerin değil, tarafsız herkesin söylediği gibi müthiş bir galibiyet aldık. Doğrusu ilk deplasman galibiyetini nasıl isterseniz diye sorsalar en fazla bunu söylerdik sanırım.

Şimdi önce bir Şampiyonlar Ligi maçı oynayacağız Almanya’da. Gelen haberler çok iyi değil. Hamilton soğukalgınlığı yüzünden oynayamayacak. Bir anlamda takımın kulesi eksik olarak sahada olacağız. Çok zor bir maç daha bizleri bekliyor.

Ama bizim asıl hedefimiz Türkiye Süper Ligi. Hafta sonu Samsunspor’la bir zor maça daha çıkacağız. Samsunspor’un ligde aldığı yer kimseyi kandırmasın. Zira çok mücadele eden ve aslında kaybedecek bir şeyi de olmayan bir takım Samsunspor.

Samsunspor kaybettiği maçların çoğunu iyi mücadele ederek kaybetti. Çok da etkili oyuncuları var.

Takımı yalnız bırakmamak lazım. Pazar günü tüm taraftar salona gelmeli. Bu takım seyirci ile güzel. Biletler satışa çıkmış. Bir an önce herkes biletini alsın ve bu önemli maçta takımının yanında olsun.İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:
HER ŞEYE RAĞMEN ADI BURSASPOR!
BEŞİKTAŞ MAÇININ PERDE ARKASI! BURSASPOR’DAN GİTMELERİ…
YENİ SEZONDA BİZİ NELER BEKLİYOR
BURSASPOR İNFO YATIRIM GÖRÜCÜYE ÇIKIYOR
21 Kasım 2023
Salı 09:39
Özgen Karadayı