ONURALP BİTİM, NBA'YE GİDECEK Mİ?


02 Mayıs 2023
Salı 11:00
Özgen Karadayı

Frutti Extra Bursaspor’un yükselen yıldızı Onuralp Bitim, geçen sene parlayan serüvenine bu sene ustalık katarak zirveye doğru ilerliyor. Basketbolcu bir ailenin çocuğu olan (hemde annesi Hilal Hanım, Bursa DSİ Nilüferspor’dan yetişen bir basketbolcuydu)  ve altyapı günlerinden beri geleceğin en önemli yıldız adaylarından biri olarak görülen Onuralp, kendisinden hep  beklenen patlamayı Bursaspor forması ile ve hayranı olduğunu gizlemediği koç Dusan Alimpijevic ile birlikte yapmayı başardı. Kendisinin hakkını yediklerini düşündüğü hem Ergin Ataman’a hem Ufuk Sarıca’ya gönderme yapa yapa ve tırnakları ile ulaştı zirveye.

Daha Lisede potansiyelli bir yıldız adayı olarak ABD’ye giden Onuralp, yoluna NCAA’de devam etmek yerine ülkesine geri döndü ve Anadolu Efes’te oynamaya başladı. Efes altyapısı çok güçlüydü. Cedi Osman ve Furkan Korkmaz gibi iki büyük yeteneği NBA’e yolcu eden lacivert-beyazlı ekipte genç Onuralp’ten de beklentiler büyüktü.

2018 yılında henüz 19 yaşındayken katıldığı All-Star smaç yarışmasında müthiş bir sempati kazanarak şampiyon olan ve adını bu sayede geniş bir kitleye duyurmayı başaran Onuralp, her ne kadar dikkat çekici bir başlangıç yapmış olsa da devamında kendisinden beklenenleri sahaya yansıtmakta zorlandı.

Çarpıcı sıçrama yeteneğine ve hızına rağmen şutu konusunda ciddi sorunlar yaşayan genç yetenek, özellikle yarı saha hücumlarındaki tercih problemleriyle de kendisini gösterme şansını pek elde edemedi.

2019 yılında umduğunu bulamadığı ve esasen kendi camiası olan Efes’ten ayrılan ve Pınar Karşıyaka’yla sözleşme imzalayan Onuralp, İzmir ekibindeki ilk sezonunda her ne kadar beklediği fırsatları tam olarak bulamasa da yavaş yavaş gelişmeler sergilemeye başladı.

Performansını yukarı çeken ve bu şekilde dakikalarını de arttıran Onuralp, her ne kadar takımının ana parçalarından biri haline gelemese de yerli rotasyonunda verdiği değerli katkılarla koçunun düzenli olarak süre verdiği isimlerden biri oldu.

İzmir’de geçirdiği 2 yılın ardından genç oyuncu, Frutti Extra Bursaspor’a katılma kararı aldı. Bursaspor’a geldiğinden bu yana rolünü ve sürelerini de iyice arttıran Onuralp, ilk sezonun ilk bölümünde hiç de fena olmayan bir hücum katkısı sağladı.

Hikayenin farklı bir boyuta taşınması ise geçen senenin 2. yarısıyla birlikte gerçekleşti. Allerick Freeman’ın takımdan ayrılması ile Hücum kurgusunun 3 ana parçasından biri haline gelmeyi başaran Onuralp, bambaşka bir seviyeye çıktı.

Oyuncularına bolca sorumluluk veren ve yeteneklerini sahada en iyi şekilde gösterebilmelerine yönelik özgürlükçü bir hücum kurgusuna sahip olan başantrenör Dusan Alimpijevic, genç yeteneğin oyununda seviye atlamasına çok büyük katkı sağladı. Müthiş Bursaspor seyircisinin de gözbebeği olan Onuralp, kariyeri ile ilgili geçen sene verdiği sözleşme uzatma kararı sonrası, bu sene, şiir gibi basketbol oynamaya başladı. Muhtemelen ileride en doğru kararım diye anlatacağı sözleşme uzatma kararı, basketbolunda müthiş bir seviye atlama fırsatı sundu ona. Nitekim, bu sene Eurocup’ın en iyi ikinci beşinde kendine yer buldu.Bir Türk basketbolcusunun çıktığı bu seviye hepimize gurur vermektedir.

Onuralp’in oyunundaki iki sezondur Bursaspor’da yaşadığı  etkileyici gelişimler, kendisi ile gurur duymamıza sebep olmaktadır. Geçmişte yarı saha hücumundaki zaafları olan Onuralp, artık rakip takım kendisini switch yaparak savunduğu zaman oluşan birebirlere de doğru şekilde atak etmeye başladı. Rakip savunmacıyla ilk teması sağlayarak arasına mesafe koyabilen Onuralp, bu şekilde oluşturduğu boşluklarda kendi şutunu yaratabiliyor. Ve özellikle bu sene çok da yüzdeli atıyor.

Çabuk sinirlenen ve bu sayede oyundan çabuk düştüğü yanını da törpülemeyi başaran ve bu özelliğini daha da mücadeleci, savaşçı hale getirmeye başaran Onuralp’in takım içinde sevilmesi ve oyunu ile kazandığı saygı, her geçen gün daha da bir yıldız gibi oynaması sonucunu doğurdu.

Onuralp Bitim’in kariyerinde gösterdiği gelişimden etkilenmemek mümkün değil. NBA potansiyelli bir yıldız adayı olarak başladığı profesyonel kariyerinde beklenen sıçramayı biraz geç de olsa yapmayı başaran oyuncu, bu gelişimini sürdürdüğü takdirde adını çok daha sık duyuracaktır. Nitekim, bu sene bir çok maçını NBA temsilcilerinin izlediği de bilinmektedir. Her basketbolcu gibi Onuralp’in de NBA hayali mutlaka vardır. İnşallah en doğru seçimi yapar.

Bursaspor’daki geleceği için konuşmak için çok erken belki ama, çok önemli bir opsiyon çıkmadıkça ve tabiki Koç Dusan takımda kaldıkça, Onuralp’in ilk tercihi hep Bursaspor olacaktır diye umuyorum.

Süper Lig’de playoff öncesi form grafiği devamlı yükselen Onuralp’in bu sene yaşanan deprem felaketi ile karışık bir hal alan lig’de yapacaklarını merakla bekliyoruz.

Bu arada Frutti Extra Bursaspor playoff öncesi rakiplerine korku vermeye devam ediyor. Bu hafta sonu oynanan maçta ligin dişli ekibi Karşıyaka’yı harika bir oyunla sahadan silen “güzel takım” gidilebilecek son noktaya kadar gideceği sinyallerini veriyor. Seyircisi ile bütünleştiğinde farklı bir seviyeye çıkan takımın bu sene finali görebileceğini düşünenlerdenim. En azından bu takımın mücadelesi ile bizleri gururlandıracağına eminim.

NBA radarındaki Onuralp, bu başarının başkahramanı olacaktır….

Başarılar “güzel takım”…İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:
FRUTTİ EXTRA BURSASPOR'DA SON VİRAJ!
BASKETBOLDA ÖNEMLİ GELİŞMELER!
SEZER SEZGİN'DEN ÖZEL AÇIKLAMALAR!
BURSA BASKETBOLU'NA İSTANBUL ALTYAPISI SALDIRISI!
02 Mayıs 2023
Salı 11:00
Özgen Karadayı