ÖMER FURKAN BANAZ'DAN GÜNDEME DAİR ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR!


Yayınlanma 01 Kasım 2022, Salı 14:50:44
Güncelleme 01 Kasım 2022, Salı 14:50:44
BursaspordaBugün

Bursaspor Başkanı Ömer Furkan Banaz, Bursaspor Dergisi’nin Ekim ayı sayısında konuştu. Banaz, “hem madden hem de manen bütün varlığımız ile Bursaspor'a hizmet edeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın” dedi.

Bursaspor Dergisi’nin Ekim ayı sayısı okuyucularla buluşmaya başlarken, yeşil-beyazlı takımın başkanı Ömer Furkan Banaz, dergide önemli açıklamalarda bulundu.

"REKLAM, SPONSORLUK VE BAĞIŞLAR 70 MİLYON TL"
Bu durumdan çıkabileceklerine yürekten inandığını söyleyen Banaz, “Yönetimin kurulumuzun her bir üyesinin de benimle aynı duyguları paylaştığını bilmenizi isterim. Daha önce de belirttiğimiz gibi kulübümüze reklam, sponsorluk ve bağışlar ile 70 milyonu aşkın bir katkımız oldu. Bu miktarın bir borç kapsamında olmadığını tamamının kulübümüze hibe edildiğini hatırlatmak isterim. İçine girdiğimiz tünelin çıkışı parlak, fakat bu yol o kadar uzun ve meşakkatli bir yol ki tünelin çıkışı şu an görünmüyor. Buna rağmen yıllardır umursanmayan, geri plana bırakılan fakat kulübün varoluş mücadelesinde kritik öneme sahip birçok konuyu irdelemeye ve nihayete erdirme ile alakalı gayret gösterdik. İçerisinde bulunduğumuz sportif sıkıntılara rağmen bu problemleri çözüme kavuşturmamız armamızı yarına ulaştırmamız için sağlam bir temel görevi görecek” şeklinde konuştu.

"1963 BURSA KURULDU"
Bursaspor’un geleceğinin Vakıfköy’de olduğunu söyleyen Banaz, “Transfer tahtası kapalı olduğundan herhangi bir profesyonel sözleşme imzalayamadığımız gibi, altyapımızda forma giymek isteyen evlatlarımızın filiz lisansını dahi çıkaramıyoruz, bunu da 1963 Bursa takımını kurarak bir nevi dondurduk. Evlatlarımızı bu takıma lisanslayarak bizim bünyemizde tutmaya devam ediyoruz. Vakıfköy'den çıkan gençlerimiz bizim için hayati önem teşkil ediyor. Hatta bu sezon genç oyuncularımızla ilk sözleşmelerinde yapılan hatalar yüzünden vedalaşmak zorunda kaldıklarımız oldu. Bu sezon profesyonel yaptığımız hiçbir oyuncuda bu hataları yapmadık. Hepsiyle olabilecek en uzun süreli sözleşmeleri kulübümüzün yararına en uygun şekilde gerçekleştirdik” dedi.

 "40 MİLYON LİRALIK FAİZ YÜKÜNDEN KURTULMAK İSTİYORUZ"
Mali konularla ilgili açıklamalarda bulunan Banaz, “Bankalar ile görüşmelerimiz devam ediyor, fakat anapara ödemelerini gerçekleştiremediğimiz için borcumuz katlanarak büyümeye devam ediyor. Mesela benzinlik arazisi üzerinde yaklaşık 300 tane icra dosyası var. Bu arazi aslında değerli de olsa şu an için kulübümüze eksi yazmakta. Bizim şimdiki amacımız bu araziyi satıp gelen parayla banka borcunu ödemek. Böylelikle her ay 3.5 milyonluk yani yıllık 40 milyon liralık bir faiz yükünden kurtulmayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

 LİSANS ALINAMADI
Bağışlar ile ilgili taraftarların gönlünü rahat tutması gerektiğini ifade eden Banaz, “Yapılan bağışların her bir kuruşu önemli borçların kapatılmasında kullanılacak. Buna rağmen kulüp lisansı konusunda çok uğraşmamıza karşın önümüzdeki dosyalar bizim bu sene de lisansı almamızı şimdilik engelledi” ifadelerini kullandı.

FATURALAR GÜNÜ GÜNÜNE ÖDENİYOR
Vergi borçlarının durumuyla da ilgili konuşan Banaz, “Bunun yanında vergi dairesi ile yaptığımız görüşmelerin olumlu seyri ve sigorta borçlarının kapatılmasında verdiğimiz uğraşlar ise geleceğe attığımız adımlar için geride mali anlamda bir borç bırakmama çabamızı gösteriyor. Personel sayımızı olabildiğince azalttık. Hiçbiriyle de kötü ayrılmadık. Hatta birçoğunun yeniden iş bulmasını sağladık. Geçmişten gelen dava dosyalarının önemli bir kısmı eski çalışanlarımız tarafından oluşturuluyor. Biz yollarımızı ayırdığımız her çalışanımıza hakkını vermeye çalışarak bunun önüne geçtik. Yine eski dönemden gelen borç kalemlerinden önemli bir tanesi elektrik ve doğalgaz borcuydu. Hatta geçmiş dönemde bu borçlar dolayısıyla kulübün enerjisi kesilmiş ve tesislerimizde ve stadyumumuzda jeneratör ile elektrik ihtiyacı karşılanmıştı. Biz bu borçları yapılandırarak ve faturaları günü gününe ödeyerek bu durumun yaşanmasını engelledik” dedi.

"BORCUMUZU BU EVLATLARIMIZ KAPATACAK"
Sportif olarak kötü bir seri çizdiklerini söyleyen Banaz, “Fakat genç oyuncularımızı olabildiğince iyi hazırlayarak ligin ortası ile birlikte şahlanarak devam edecek bir takım olacağımızdan şüphemiz yok. Sportif yapılanmamız altyapıda olduğu gibi A takım seviyesinde de sürecek. Amacımız, kulübümüze sportif bir hafıza kazandırmak. Böylelikle oyuncularımızdan maksimum katkıyı almayı hedefliyoruz. Bu oyuncularımız saha içerisinde olduğu kadar saha dışında da bizim geleceğimiz, kulübümüzekazandıracakları bonservis bedeliyle umuyorum borcumuzun önemli bir kısmını bu evlatlarımız kapatacak buna yürekten inanıyorum” şeklinde konuştu.

 "BİLGİ İSTEYEN HERKESLE PAYLAŞTIK"
Şampiyonluktan sonra satılan oyunculardan yaklaşık olarak 67 milyon 890 bin euro gelir elde edildiğini söyleyen Banaz, “Türk lirasıyla belirtmek gerekirse 1 milyar 235 milyon lira. Şimdi bu paranın elimizde olduğunu düşünün. Borcun tamamını kapatıp bir de elimizde para bırakırdı. Aynı dönemde sadece bonservise harcanan para 32 milyon 930 bin euro. Şimdi size soruyorum bu bonservis verilen futbolculardan kaç tanesi bize yeterli katkıyı sağladı? Bunların tartışılması lazım. Biz kendi dönemimizde yapılan bütün harcamaları şeffaf bir şekilde davranarak bizden bilgi, belge isteyen herkes ile paylaşmaya gayret gösterdik. Bu düzgün duruşumuz herkesin malumu olacak ki yıllardır borç sırasında bekleyen birçok eski yönetici ve kurumlarımız borçlarını bizim dönemimizde sildiler. Ayrıca Birçok eski tedarikçilerimizle borçlarını silmeleri konusunda bazı görüşmeler yaptık ve bir kısmıyla bu konuda anlaşmaya vardığımızı söyleyebiliriz. Huzurlarınızda alacaklarından feragat eden tüm yönetici ve tedarikçilere teşekkür etmeyi bir borç bilirim” ifadelerini kullandı.

 "EN MODERN ŞEKİLDE YENİLEDİK"
Tesisler ile ilgili açıklamalarda bulunan Banaz, “Tesislerimiz bu kulübün yuvası, bugünü ve yarını. Tesislerimize bu güne kadar ne yazık ki çok iyi bakılmamış. Yenilenmeler yapılmış ama bunların takipçisi olunmamış. Zeminler ise bir başka konu, Vakıfköy ve Özlüce'de zemin çalışmalarımız aynı anda sürüyor. Bu zeminleri de en iyi durumuna getirmek için sürekli uğraşıyoruz ve meyvesini en kısa sürede alacağız. Tesis binalarımızda büyük yenilikler yaptık. Bütün odaları en modern hale gelecek şekilde yeniledik. Futbolcularımız en konforlu halde futbollarına odaklansın diye elimizden gelen her şeyi yaptık. Bunun meyvelerini de yine önümüzdeki dönemlerde inşallah alacağız. Konuşmamı bitirirken bu yaklaşan seçimin camiamıza hayırlı olmasını diliyorum. Camiamızın birlik olarak önümüzdeki süreçte yaşayacağımız bütün zorluklardan el birliğiyle çıkacağımızı ümit ediyor, bu görevi elimizden gelen en iyi şekilde yapacağımızın bilinmesini istiyor ve hem madden hem de manen bütün varlığımız ile Bursaspor'a hizmet edeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın” dedi.


Kaynak: BURSASPORDA BUGÜN


BU HABERİN YORUMLARI
Bu habere ilk yorumu sen yap!


SEN DE YORUMUNU PAYLAŞİLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:
KUBİLAY SÖNMEZ, DÜZCESPOR MAÇINDA OYNAYABİLECEK Mİ?
Yayınlanma 01 Kasım 2022, Salı 14:50:44
BursaspordaBugün