KÜME DÜŞME KALKACAK MI?


Yayınlanma 20 Şubat 2023, Pazartesi 11:45:45
Güncelleme 20 Şubat 2023, Pazartesi 11:45:46
BursaspordaBugün

Türkiye Basketbol Ligi’nde bu sezon küme düşüp düşmeme olmasıyla alakalı bugün yapılacak toplantı sonucu kararın ortaya çıkacağı öğrenildi.

Depremde zarar gören iller arasında olan Gaziantep'in temsilcisi Gaziantep Basketbol'un yaşadığı sorunların ışığı altında ligin statüsü, yani düşmenin kaldırılıp kaldırılmayacağı konusu bugün yapılacak toplantıda belirlenecek.

TBF'nin İstanbul'da düzenlediği toplantıda kulüpler görüşlerini aktaracak ve çıkacak karar kulüplerin eğilimini yansıtacak.

Gaziantep Basketbol'un durumundan bağımsız olarak 11 takımın aynı anda play off'la beraber ligde kalma mücadelesini birlikte veriyor olması da 18 takımlı lig tercihinin ağırlık kazanmasına neden oluyor.

Ligin 16 takımla tamamlanmasını isteyenler, kalitenin korunması ve takvimin fazla uzayacak olması gibi argümanlar sunuyor. Ancak Gaziantep'in durumunun yarattığı vicdani sorumluluk 16 takımı savunanların çok ısrarcı olmayacağını ortaya koyuyor.

Kararın 18 takımlı lig yönünde olması halinde akıllara gelen öncelikli sakınca bazı kulüplerin kadrolarını boşaltarak ligin geri kalanının seyredilirliğini, marka değerini olumsuz etkilemesi. Bunun önüne geçilmesi için bir yandan da alınabilecek önlemler konusunda alternatif cezalar tartışılıyor.

18 takımlı ligin daha fazla Türk oyuncu, Türk antrenörün sahada olmasının yararlarına karşın, özellikle oyuncu ücretlerinin arz-talep dengesine bağlı olarak kulüpler aleyhine oluşabilecek olması da gündemde tutuluyor.

Bir başka soru ise ligin bundan sonra İspanya ve Fransa'da olduğu gibi 18 takımla devam etmesi mi, yoksa gelecek sezon 4 takımın düşürülerek yıllardır uygulanan 16 takımlı lige dönülmesi mi...

Bütün bu sorular TBF'nin düzenlediği toplantıda şekillenecek, TBF yönetimi kulüplerin eğilimini de dikkate alarak kesin kararı verecek.

Kaynak: basketfaul


BU HABERİN YORUMLARI
İnsanların ölmesini kendimize bahane edelim cikarimizi koruyalım . Aman Beşiktaş düşmesin mottosu
22.02.2023 / 12:21:11
Muhammed


SEN DE YORUMUNU PAYLAŞİLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:
BURSASPOR’DA KRİTİK BARAJ!
Yayınlanma 20 Şubat 2023, Pazartesi 11:45:45
Güncelleme 20 Şubat 2023, Pazartesi 11:45:46
BursaspordaBugün