DUSAN ALİMPİJEVİC'TEN FUTBOL TAKIMI AÇIKLAMASI!


Yayınlanma 30 Eylül 2022, Cuma 14:41:40
Güncelleme 30 Eylül 2022, Cuma 14:41:40
BursaspordaBugün

Frutti Extra Bursaspor Başantrenörü Dusan Alimpijevic, "Tabii ki futbol takımımızın alt ligde mücadele ediyor olması üzücü. Dört milyonluk şehir ve bu mükemmel taraftar, üst düzey ligde iyi bir futbol takımını hak ediyor" dedi.

Geçen sezon 7DAYS EuroCup’ta final oynayan Frutti Extra Bursaspor’da yeni sezon öncesinde başantrenör Dusan Alimpijevic açıklamalarda bulundu. Birçok konuda konuşan tecrübeli koç geçen yıla göre daha hazır olduklarını söylerken ligin de çok zor geçeceğini belirtti.

Soru: Geçen yılki başarının ardından bu yıl taraftarlarınız ve camianın beklentisi doğal olarak arttı. Frutti Extra Bursaspor olarak bu beklentiyi nasıl karşılamayı planlıyorsunuz?

“Geçen yıl farklı planlarla yola çıkmıştık. Ancak takım olarak beklenenden büyük bir gelişim gösterdik. Başarımızda birçok faktör söz konusuydu. Kulüp olarak arkamızda müthiş bir destek vardı. Hem yönetim hem de taraftar grubu olarak…

Bir aile olmayı başardık ve beklentilerin üzerine çıktık. Bu sezon ise çok farklı olacak. Şimdi herkes Frutti Extra Bursaspor’un kim olduğunu biliyor. İkincisi, bize karşı tüm takımlar ekstra motivasyonla oynayacaklar. Bunun da sebebi geçen yıl EuroCup’ta final oynamış bir takım olarak karşılarına çıkacak olmamız.

İşimiz kolay olmayacak. Ancak biz geçen yıldan daha hazır bir takımız. Türk rotasyonumuzu daha da güçlendirdik. Darüşşafaka ile birlikte lige 4 yabancı ile başlayan iki takımdan biri olacağız.

Bunun iyi bir gelişme olduğunu düşünüyorum. Umarım daha çok Türk oyuncunun parladığı ve Milli Takım’a en iyi şekilde hizmet edebilir seviyeye geldiği bir sezon geçiririz. Kulüp olarak da büyüdüğümüzü söyleyebilirim. Bunu da geçen yıldan beri gözlemlemekten, yaşamaktan dolayı çok mutluyum.”

Soru: EuroCup’ta ‘underdog’ (başarma olasılığı zayıf takım) olarak gösteriliyordunuz. Ancak final oynama başarısı gösterdiniz. Bir Sırp coach olarak ülkenizde nasıl bir reaksiyon aldınız?

“Başarımızın ülkemde de çok büyük yankı uyandırdığını söyleyebilirim. Sırbistan’da da artık Frutti Extra Bursaspor’u herkes tanıyor. Ülkemde Partizan ve Kızılyıldız en önemli basketbol kulüpleri.

Geçen yıl Zeljko Obradovic’in Partizan’ını elediğimizde bu büyük olay oldu. O’nun gibi büyük bir antrenörün başında olduğu bir takımı 20 bin taraftarı önünde yenip elememiz tabii çok konuşuldu. Bunun yansımalarını ise sokakta tecrübe etmek eğlenceliydi. Partizanlı taraftarlar bana serzenişlerini dile getirirken, Kızılyıldızlı taraftarlar ise tam tersi ne bu sonuçtan ne kadar memnun kaldıklarını söylediler.

Bu durumu yaşamak hem eğlenceli hem de ilginç bir tecrübeydi. Bunun yanında birçok antrenör seminerine davet edildim. Buralardaki antrenör kliniklerinde yer aldım. NBA’de San Antonio Spurs’ta da Yaz Ligi’nde de yardımcı antrenörlük tecrübesi yaşadım. Bunlar benim için güzel gelişmelerdi.”Soru: Bu sezon nasıl bir Frutti Extra Bursaspor izleyeceğiz?

“Geçen yıla göre daha geniş bir kadroya sahibiz. Geçen sene özellikle sezon başında bazı sorunlar yaşamış ve değişikliklere gitmek zorunda kalmıştık.

Bu sezon takımdaki pozisyonlara istediğimiz transferleri yaptık. Sistem olarak farklı bir tarzımız olmayacak. Bu sezon, geçen yıla göre en önemli farkımız, savunma ve hücumda daha agresif bir takım olmayı, çabukluğu hedefliyoruz. Geçen yılki sorunlarımız da en azından şu an için mevcut değil ve umarım da olmaz.

Sistemimiz geçen yıldan farklı değil. Bizi geçen yıl EuroCup finaline taşıyan özelliklerimizden, sistemimizden vazgeçmeyeceğiz.”

Soru: Frutti Extra Cup hazırlık turnuvasında yabancı transferlerinden özellikle Anthony Clemmons’ın performansı kafalarda soru işaretleri yarattı. Şutör takviyesi düşünüyor musunuz?

“Daha sezon yeni başlıyor ve Frutti Extra Cup’ta yeni takım ilk kez sahadaydı. Bir gecede her şeyin değişmesi beklenemez. Örneğin geçen sezonki kadromuzda yer alan Kevarrius Hayes takıma ilk dahil olduğunda da eleştiri oklarının hedefi olmuştu. Ama Şubat ayının ortasından itibaren tamamen farklı bir görüntüye bürünmüş, takımın yükselişindeki kilit isimlerden biri olmuştu.

Dolayısıyla resmi maçlar başlamadan bir yargıya varmak adil olmaz. Frutti Extra Cup bu sezon yeni kadromuzla bir arada oynadığımız ilk turnuvamızdı. Henüz tam hazır değiliz ama birlikte mücadele etme ve savaşma, paylaşım açısından doğru yolda olduğumuzu söyleyebilirim. Tabii ki eksiklerimizi gidermeye çalışacağız.”

Soru: Kamuoyunda bu sezon her zamankinden rekabetçi bir lig izleyeceğimiz görüşü hakim. Siz nasıl yorumluyorsunuz?

“Frutti Extra Cup’ta oynadığımız takımların tamamı çok iyi oyuncular ve coachlarla yola çıkmış mücadeleci takımlar. Bu sezon ligin geçen yıldan en az % 20-30 daha zor geçeceğini düşünüyorum. Yabancı transferlerinde neredeyse tüm kulüpler çok iyi hamleler yapmışlar. Tüm takımların dahil olacağı bir yarış izleyeceğiz.

Sadece bütçeler değil, oyuncu kaliteleri de yükseldi. Çok değerli coachlar da görev başında… İstikrarlı yatırım yapan kulüpler fazlalaştı. Örneğin Galatasaray NEF, Bahçeşehir Koleji, Türk Telekom, Darüşşafaka, Tofaş gibi kulüpler daha güçlendiler. Bu sezon ligin her zamankinden çok daha zorlu geçeceğini düşünüyorum.”

Soru: Bursaspor’da futbol takımının 2. Lig’e düşmesi taraftarlarda büyük hayal kırıklığı yarattı. Yeşil-Beyazlı taraftarların gözü bu sezon da basketbol takımının üzerinde olacak. Bu durum üzerinizde baskı oluşturuyor mu?

“Evet, sorumluluğumuz arttı. Ancak hayatımın hiçbir evresinde hiçbir şekilde, hiçbir şeyden baskı hissetmedim. Sadece Tanrı’dan korkarım ve ailemin sağlığına dair endişe duyarım, baskı hissederim. Benim için tek baskı budur. Tabii ki futbol takımımızın alt ligde mücadele ediyor olması üzücü. Dört milyonluk şehir ve bu mükemmel taraftar, üst düzey ligde iyi bir futbol takımını hak ediyor.

EuroCup ve Süper Lig’de mücadele vereceğiz ve haftada iki maç oynayacağız. Sanırım geçen sezon taraftarlarımızın sevgisine, ilgisine layık olduğumuzu gösterdik. Onların desteği, enerjisi olmadan da geçen yılki başarıyı yakalayamazdık. Bizim arkamızdan itici güç oldular ve kanatlanmamızı sağladılar.

Bunları gerçekten içimden gelerek söylüyorum. Eğer böyle bir taraftar desteği arkamızda olmasaydı geçen yılki başarı çizgisini yakalayamazdık.”


Soru: Onuralp Bitim, Frutti Extra Bursaspor’daki performansıyla Milli Takım’a kadar yükseldi. Geçen sezon kenardan gelerek bu yükselişi gerçekleştirmişti. O’nu bu sezon ana unsur olarak mı değerlendirmeyi düşünüyorsunuz?

“Onuralp Bitim çok yetenekli, çalışkan, iyi bir oyuncu. Gelişimini devam ettiriyor olması da memnuniyet verici. Herhangi bir sorunumuz yok. Gelecek onun önünde… Ve biz de O’nun bu yolculuğunun bir parçası olmaktan çok mutluyuz.

Ancak sadece bir oyuncu üzerinden oyunumuzu formüle etmiyoruz. Bu noktada oyuna etki edecek oyuncu olarak takımdaki tüm isimleri, Derrick Needham’ı, Enes Taşkıran’ı, Yiğitcan Saybir’i, Zach Auguste’u, David Dudzinski’yi ve takımdaki tüm isimleri sayabiliriz.

Onuralp, yapması gereken şeyleri biliyor. O da herkes gibi benim nitelikli, yetenekli oyuncularımdan biri. Ama sonuçta takımdaki 12 oyuncumdan biri. Takımdaki diğer oyuncularım da O’nun kadar değerli, hiçbirinin benim gözümde bir farkı yok.”

Kaynak: eurohoops.net


BU HABERİN YORUMLARI
Bu habere ilk yorumu sen yap!


SEN DE YORUMUNU PAYLAŞİLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:
İŞTE MUSTAFA REŞİT AKÇAY’IN BURSASPOR KARNESİ!
Yayınlanma 30 Eylül 2022, Cuma 14:41:40
BursaspordaBugün