Borç çok gelir az! - Bursaspor'da Bugün Lütfen paylaşmak istediğiniz sosyal medya platformunu seçiniz!
Bursaspor'da Bugün
HABER DETAYI
Anasayfa       Yönetim

Borç çok gelir az!

Mali darboğazdan kurtulmak için uğraş veren Bursaspor'da Mali Asbaşkan Fatih Pulat “Spor Saati” programında kulübün gelir gider tablosu ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu... Kulübün toplam borcu ne? Başkan'ın ekonomik katkısı ne kadar? Hangi yatırımlar yapılıyor? Devre arası kimler gidecek, kimler gelecek? Tüm bu soruların yanıtlarını Pulat açık yüreklilik ile yanıtladı.
Paylaş :        
09 Kasım 2017 / Saat: 08:30            Yazdır            Arkadaşına Gönder
  +   -

Bursaspor Mali Asbaşkanı Fatih Pulat sözlerine ilk olarak yaptıkları yeni kredi anlaşmasının kulübe kazandırdıkları ile başladı. Pulat, “Geçmiş sezonlardan gelen, halka halka ilerleyen kredi borcumuzu çok daha makul faiz oranı ile yapılandırdık. Kulübümüzün 15-16 -17 milyon liralık yıllık faiz ödemesi vardı. Temel amacımız bunu indirmekti. Kredi olarak 100 milyon lira gibi bir rakamı 16.50 faiz oranı ile 1 yıl ödemesiz olarak kullandık. Bu bir yıllık süre sonunda borç ödemelerimiz başlayacak. Bu anlaşmada yalnız faiz oranına baktığımızda yaklaşık 20 milyon lira gibi avantajı oldu” dedi.


20 milyon lira bekliyoruz


50 milyon liralık rezerv krediden şu ana kadar kullandıkları bir rakamın söz konusu olmadığını belirten Pulat, buna karşılık kulüp kaynakları ile yeni bir arazi aldıklarını söyledi. Fatih Pulat, “Gayrimenkul konusu çok şeffaf bir konu. O yüzden Başkanımızla birlikte ince eleyip sık dokuyoruz. Şöyle bir yöntem de geliştirdik. Kamuya ait gayrimenkullerin alımına yönelik bir işlem yaptık. Bu doğrultuda mal müdürlüğünden 28 bin metre karelik bir yer aldık. Bu araziyi 2,5 milyon TL'ye aldık. Bu gayrimenkul bizim istediğimiz şekilde gelişirse buradan minumum 20 milyon liralık bir gelir bekliyoruz” şeklinde konuştu.


Mali Genel Kurul aralıkta


Kulübün toplam borcu ile ilgili net rakam vermekten kaçınan Pulat, “Borç dönemsellik arz ediyor. Mali Genel kurulumuz da  1 ay sonra yapılacak. Burada detaylı bilgileri Genel Kurul üyelerimiz ile paylaşacağız. Yeni kur artışları ile birlikte 300 milyon liranın üzerinde bir borç olduğunu söyleyebiliriz” dedi.


Aylık gider değişken


Kulübün aylık gideri konusunda da bilgiler veren Fatih Pulat, “Her ay standart bir ödeme yok. Ama 20-30-35 milyon liralık gibi rakamlara çıkabiliyor ödemeler. Bir şekilde bunu çözmeye çalışıyoruz. Ama takımın performansı bizim için çok önemli. Bu sezonda gayet iyi giden bir takımımız var. Bu da bizi çok mutlu ediyor” diye konuştu.


Başkan'ın katkısı 50 milyon lira


Bursaspor Başkanı Ali Ay'ın zamanının büyük bir kısmını kulüpte geçirdiğini belirten Fatih Pulat, Başkan Ay'ın kulübe mali katkısı ile ilgili soruya da net cevap verdi. Pulat, “Başkanımız sürekli kulüpte. Büyük fedekârlıkla çalışıyor. Başkan'ın kulübe finansal olarak katkısı 50 milyon lirayı buldu. Çok ciddi bir desteği var. Bu fedakârlığı için kendisine ne kadar teşekkür etsek azdır” dedi.


Stat isim Hakkı


“Stadın isim hakkının pazarlama çalışmaları devam ediyor” diyen Pulat, “Yalnız isim hakkı değil ve bununla birlikte stadın kiralanılanabilir alanları ile ilgili de çalışmalarımız sürüyor. Global olarak yıllık 3 milyon Euro bir bakiye talep ediyoruz. 5+5 yani 10 yıllık bir anlaşma talebimiz var. Birden fazla kurum ve kuruluşla temas halindeyiz. En kısa sürede stat isim hakkı konusunda somut adımlar atılacağını düşünüyorum” diye konuştu. 


Devre arası transfer ne olacak?


Devre arasında transfer için bir bütçe ayrılıp ayrılmadığı ile ilgili soruya Pulat, “Bu konu ile ilgili bazı çalışmalar yapılıyor. Sayın Paul Le Guen hocamızın yönlendirmesi ile transfer ya da  transferler yapılacak. Bir bütçe var, doğaçlama gitmediğimizi de ifade edeyim. Taraftarlarımız çok fedekârlık yapıyor. Biz de onların bu fedakarlığına bir şekilde karşılık vermek istiyoruz. İyi bir takım izlettirmek için yönetim olarak gerekenleri yapmaya çalışıyoruz. Bu seyir zevkini vermemiz gerekiyor” ifadelerini kullandı.


Kimler gidecek?


Faydalanamadıkları oyuncular ile yolları ayıracaklarını vurgulayan Fatih Pulat, “Bu işe baktığımızda performans düşüklüğü önemli bir sorun. Ciddi bir gider söz konusu. Bu oyuncuların durumları ile ilgili hocamızın vereceği rapor doğrultusunda el sıkışıp yollarımızı ayıracağız. Ama olayın hukuksal bir boyutu söz konusu. Sözleşmeler çerçevesinde arkadaşlarımızla oturup konuşacağız. Nasıl geldilerse, giderken de o onlayış içerisinde olacaklarını düşünüyorum. 4-5 oyuncu ile yollarımızı ayırmayı düşünüyoruz” şeklinde konuştu.
Haber Kaynağı
olay.com.tr
Bu Haberin Yorumları
Yorum bulunmamaktadır...Yorum Yazın
 Diğer Haberlerden Bazıları
Hakemler açıklandı…
TFF 1. Lig'in 29. haftasında yapılacak maçları yönetecek hakemler belli oldu. Cumartesi günü oynanac...
0      717
PAYLAŞ
1.Lig’de gol raporu… Bursaspor’da herkes atıyor ama…
TFF 1. Lig’de bu sezon, şu ana dek atılan gollerin dörtte biri, son çeyrek dilimi ve uzatma anlarınd...
0      678
PAYLAŞ
Çıkan haberler asılsız ve yalan!
Bursaspor Yönetimi, futbolcular Anıl Karaer ve Özer Hurmacı’nın kadro dışı bırakıldığı yönünde çıkan...
0      891
PAYLAŞ
PFDK'dan bloke ve para cezası
Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'ndan Bursaspor'a bloke ve para cezası geldi.
0      843
PAYLAŞ
Aidatlar değişti
Yapılan oylamada Bursaspor Kulübü Genel Kurul üyeliği için giriş aidatı 370 liradan 500 liraya, yıll...
0      677
PAYLAŞ
Sessiz gecede 1 puan!
TFF 1'inci Lig'de şampiyonluk yarışında iddialı olan Bursaspor, koronavirüs tedbirleri kapsamında se...
0      842
PAYLAŞ
ŞU ANDA OKUNAN HABERLER
    Haberler Yükleniyor...