Başkan adayları projelerini anlattı! - Bursaspor'da Bugün Lütfen paylaşmak istediğiniz sosyal medya platformunu seçiniz!
Bursaspor'da Bugün
HABER DETAYI
Anasayfa       Bursaspor

Başkan adayları projelerini anlattı!

Olağanüstü Divan Kurulu Toplantısı, başkan adaylarının katılımıyla bugün Büyükşehir Belediye Stadı’nda gerçekleşti.
Paylaş :        
14 Mayıs 2018 / Saat: 21:12            Yazdır            Arkadaşına Gönder
  +   -

Olağanüstü Divan Kurulumuz bugün başkan adayları ve yönetim kurullarının yanı sıra 112 Divan üyesinin katılımı ile Büyükşehir Belediye Stadı’nda yapıldı.

Divan Başkanlık Kurulu Başkanımız İdris Sevinç’in gerçekleştirdiği kura sonucunda sırasıyla Başkanımız Ali Ay, Başkan adayları Hüseyin Akdemir, Ahmet Bozdemir ve Lemi Keskin konuşmalarını gerçekleştirdi ve projelerini Divan Kurulu ile paylaştı.

Ali Ay

İlk konuşmayı gerçekleştiren Başkanımız Ali Ay şunları söyledi; “Başkanlığa geleli 28 ay geçti. Huzurlarınıza çıkarak birçok açıklamalarda bulundum. Hesap verebilirlik ve şeffaflığa özen gösterdim. Sizlerden gelen eleştirileri her zaman değerlendirdim. Böyle bir duygu içinde olmasaydım, bu görevi yürütemezdim. Bursaspor sevgisi samimiyetten geçer.

Bugün bu toplantıya herkes zaman ayırdı geldi. Spor ruhu her şeyden önce samimiyeti ve dürüstlüğü içerir. Bizler de zorluklara göğüs gereriz. Bursaspor hizmet verirken en çok da sizlerin desteğine ihtiyaç duyuyoruz.

Bursaspor'u iyi yönetmek, başarılı iletişimle olur. Gerçek bir güç birliği ile olur. Belli ölçüde başardık ve tecrübe kazandık. Sizlerin de takdiri ile önümüzdeki dönemde yeni çalışma arkadaşlarımızla birlikte göreve seçilirsek, sizlerle diyalogda daha da başarılı olacağımı sözünü de veriyorum. Geçmiş dönemle ilgili zaman zaman bazı yönetici arkadaşlarımdan fazla anlayış bekledim. Kalp kırdıysam özür dilerim. Ben ve yönetimdeki tüm arkadaşlarımın mücadelesi sadece Bursaspor için olmuştur.

Şimdi artık yeni dönemi konuşmamız lazım. Sizlerle en etkili diyaloğu kurmanın sözünü verdim. Bu sezon arzuladığımız sonuçları alamadık ve özeleştirimizi yaptık. Bugün başka bir vizyonla karşınızdayım. Yeni dönem manifestomuzu ise dört başlık altında topladık;

1-Daha profesyonel

2-Daha verimli

3-Daha bilimsel

4-Daha kucaklayıcı.

Daha iyi bir başkanlık dönemi için yeniden huzurlarınızdayım. Her şey Bursaspor için."

Hüseyin Akdemir

İkinci sırada konuşan Başkan adayı Hüseyin Akdemir ise şunları söyledi; “Uzun zamandan beri üzerinde çalıştığımız bir projeyi, geçtiğimiz cumartesi adaylık dilekçemizi vererek başlatmış bulunmaktayız. Bu yola çıkmamızın amacı denenmiş ve başarısız olmuş bir yönetim modelinin sonlandırılmasıdır.

Artık Bursaspor'un tepeden tırnağa değişmesinin zamanı gelmiş, hatta üzülerek belirtiyorum ki geçmiş bulunmaktadır, atalarımız ne güzel söylemiş: ainesi iştir kişinin lafa bakılmaz. Bizim en büyük taahhüdümüz son 5 senede gelmiş geçmiş bütün başkanların yaptıklarını yapmamaktır.

Bizim, kişilerden bağımsız kendi içerisinde profesyoneller tarafından karar alabilen bir Bursaspor inşaa etmek öncelikli hedefimizdir. Biz bu görev ile siz değerleri taraftarlarımızı Bursaspor ruhuna yakışır bir şekilde temsil edeceğiz. Bu hedeflere ulaşabilmek için maddi açıdan güçlü bir Bursaspor'u kısa vadede inşa edeceğiz.

Stadyum isim hakkı, kiralanabilir alanların aktif hale getirilmesi, stadyumun gelir getirici diğer alanlarının da pazarlanması faaliyetleri ile ilgili toplam 4 firma ile görüşmelerimizi sürdürüyoruz. İnşallah göreve geldiğimizde gerekli anlaşmaları 5 kuruş komisyon ödemeden, Bursaspor'un geleceğini ipotek altına almadan ve Bursaspor'u bu işten en karlı çıkartacak şekilde gerçekleştireceğiz.

Bizim asıl hedefimiz ise gelirlerin ve bu tip gelir getirici projelerin sürdürülebilirliği.

Bursaspor bir futbol kulübü olmasına rağmen maalesef kimse futboldan elde edilecek potansiyel gelirlerden bahsetmemesi, içinde bulunduğumuz tablonun ana etkenidir. Ne zaman ki öncelikli projeler ve gelir hedefleri Futbol olur işte o zaman Bursaspor kurtulur.

Geleceğin şampiyonaları Vakıfköy'den çıkacaktı fakat bu güzel söz artık yerini inşaat projelerine bıraktı. Futbol okullarında diriliş şart, Bursaspor şu ana kadar tek sezonda en büyük gelirini futbolcu satışı sayesinde elde etti.

Biz önümüzdeki hazır yemeğe bakmaktan, elimizde ki güzel malzemeler ile en maliyetsiz ve en güzel yemekten Bursasporumuzu mahrum bırakıyoruz. İnşaat gibi, Gayrimenkul gibi projeler Bursaspor gibi şampiyon olmuş bir kulübün ancak yan gelirleri olabilir.

Bursaspor altyapısı ile Türkiye'de eşi benzeri olamayan bir fabrikadır biz fabrikanın kapısına kilit vurmak üzereyiz. Gelin bu fabrikayı tekrardan hep beraber biraz çalışma biraz sabır ile devreye alalım.

Altyapı üst yaş kategorilerini A takıma yakın tutmak adına ve gençlerin entegrasyonunu hızlandırmak adına Özlüce tesislerine alma, maçlarını burada taraftarımız karşısında oynatma planımız bizi bütün projelerden daha çok heyecanlandırmaktadır. Öze dönüş en hızlı ve en etkili şekilde başlamalıdır.

Biz kulüp yönetimini sportif, mali ve idari olmak Üzere üç farklı ana başlıkta kısa, orta ve uzun vadeli planlar halinde böldük. Her alanda profesyonellikten uzak bir yönetim anlayışına son vermek başlıca hedefimiz. Transferlerde ve hoca seçimlerinde yaşadığımız başarısızlık bu borcun oluşmasında en önemli faktördür.

Bu yıl Bursaspor tarihinin en maliyetli kadrosu kurulmasına rağmen elde edilen sportif başarısızlık çok net bir şekilde ortadadır. Burada en büyük problem karar vericilerin bu konuyu bildiklerine onları ikna eden menajerlerdir. Aylar önce kurduğumuz sistem ile profesyonel bir ekip maliyet fayda ana unsurunu göz önünde bulundurarak nokta atışı transferler yapmak üzere araştırmalarını bitirmiş durumda.

Burada öncelikli hedef sentetik yıldızlar ile Bursaspor'un omuzlarına yük bindirmek değil, doğru, akılcı BURSASPOR mantığına uygun oyuncular bulabilmektir. Ayrıca ekibimiz kısa vadeli çözümler üretirken orta vadede altyapıdan A takıma çıkacak oyuncuların, hangi yöntem ile A takıma entegre edileceği konusunda ciddi çalışmalarda yapmaktadır.

Ben sizlere süslü püslü transfer haberleri '' dünya yıldızları'' vaat etmiyorum, etmeyeceğim ben size yıldız üretimini vaat ediyorum.

Mali yapıdan az önce biraz bahsetmiştim, maalesef şu anda kimse kulübün net borcunun ne kadar olduğunu bilmiyor ve eminim ki; aslında bunu üzülerek söylüyorum, buna Sayın Başkan Ali Ay'da dahil. Biz bir denetleme listesi vermedik, bu sebepten dolayı; yıl olmuş 2018, size şeffaflık da vaat etmiyoruz, gayet açık ve net bizi sürekli bizden bağımsız bir aday denetlesin istedik. Keşke diğer adaylarımızda bu konuda kendilerine bizim kadar güvenseydi.

Bizim yaptığımız işler ile alakalı sizlerin kafasında oluşabilecek her hangi bir sorunun cevabını alabileceğiniz bir makam tahsis ediyoruz. Tüzüğümüzde bu denli radikal bir değişimi gerçekleştiren arkadaşlarımıza teşekkürü bir borç biliriz. Diğer adaylarımıza da denetleme listelerini geri çekmeleri adına hâlâ bir şansları olduğunu hatırlatırız.

Mali tablo hakkında borcun vadesi, faiz yükü ve kur yükü hakkında net bir bilgimiz olmamasına rağmen biz Bursaspor'un borcunun 500.000.000TL olduğunu hesap ederek çeşitli planlar yaptık.

Biz borcu kontrollü bir şekilde orta vadede yük olmaktan kurtarıp sürdürülebilir bir hale getirmek mali disiplin konusunda ilk hedefimiz.

Geli kalemi olmadığı için maalesef borcu gelir üretmeden sıfırlamak imkansız. Bizim stadyum isim hakkından bir gelir hedefimiz var, bunu şu anda net bir şekilde belirtmek istemiyorum fakat diğer adaylarının beklentilerinin çok üzerinde. Biz bu işe isim hakkı satışı olarak bakmadık biz bu işe bir proje satışı olarak baktık.

Bu proje satışı ile hem sponsor olacak firmalar hem de Bursaspor kazanacak bunun sonucunda uzun vadede sürdürülebilir bir gelir kalemi oluşturulacaktır.

Özlüce tesisleri ve onun üzerine inşa edilecek bir projeden bahsetmek için çok erken. Bursaspor'a AİT olmayan bir arazi için proje geliştirmek büyük bir gaflettir.

Burada yapılması gereken öncelikle arazinin Bursaspor'a kazandırılmasıdır, ardından hep birlikte oturur projelere karar veririz ama tekrar ediyorum öncelikli hedef tesislerin mülkiyetini kazanmak olmalı. Değerli Bursasporlular; Bursaspor bir inşaat şirketi değildir önce bu konu hakkında bütün adaylar mutabık kalmalıdır. İdari olarak ise öncelikli hedefimiz taraftarımız ile arasına inşa edilen duvarları yıkmak, çünkü bunlar inşaatçı, bunlar duvar örmesini çok iyi bilirler Biz de yıkmasını çok iyi biliriz taraftarından ayrı bir Bursaspor düşünülemez; kabul edilemez. Taraftarımız çok acı çekti, önceden söylediğimiz gibi ilk olarak Trabzonspor maçındaki göz yaşlarının hesabı sorulacak. Öze dönüş altyapı ile sınırlı kalmayacak, taraftar ilişkilerinde de öze döneceğiz. Taraftarımızdan kopuk fiyat politikalarından bir an önce uzaklaşacağız. Sizin bize geldiğinizden çok bizler geleceğiz. Taraftarından alan değil veren bir Bursaspor ile her birlikte yürüyeceğiz.

Taraftarımıza Bursaspor'dan kopuk ürün ve hizmetler sunmayacağız bu tip işlerle aylar kaybetmeyeceğiz, inşallah samimi ilişkiler kuracağız." 

Lemi Keskin

Son konuşan Başkan Adayı Lemi Keskin ise hazırladığı slayt gösterisiyle birlikte projelerini anlattı. Lemi Keskin şunları söyledi; “Biz yola çıkarken, teşhisi doğru koymaya çalıştık. Öncelikle 2017-2018 takımının maliyetini çıkarttık. Teknik kadro dahil bu takıma 20 milyon 750 bin Euro ödüyoruz. Gelecek sene hiçbir transfer yapmasak dahi 12 milyon 500 bin Euro ödemek zorunda.

Küresel yatırım firması Contec'le anlaştık. Bursaspor'a can suyu olacak 50 milyon Euro'yu alacağız. Böylece 260 milyon TL borcumuzu azaltmayı hedefliyoruz.

Timsah Arena'yla ilgili satış yetkililerimizi Contec yatırım şirketine devredeceğiz. Avrupa'da para kaynağı sonsuz. Para ile para kazanmadıklarından dolayı yatırım yapmak zorundalar. Bize 50 milyon Euro'yu verecek, stat isim hakkı satışından da yüzde 10 komisyon alacak. Bu rakam da gayet normal. Bu firma bizim stratejik satış ortağımız olacak.

Stat ismimizi pazarlamak için çalışıyoruz. Timsah Arena'nın hiçbir yerde tek resmi çıkmazken, son 10 gündür Avrupa bizim stadımız konuşuyor. 30 milyon kullanıcı Timsah Arena'yı görüntüledi. Bunun bize geri dönüşü elbette ki olacaktır.

Biz taraftarımızın nasıl bir Bursaspor istediğini biliyoruz. Sportif Direktörümüze önemli görev vereceğin ancak hiçbir zaman muhasebecimize transfer yaptırmayacağız.

Bursaspor Koleji gibi bir projemiz var. Buradan da her sene 15 milyon TL gelir elde etmeyi planlıyoruz.

Ya proje üreten ekibimizi seçeceksiniz, ya da kulübe borç veren sonra da geri alan zengin başkan seçeceksiniz. Bursaspor'da değişim için desteğinize ihtiyacımız var. Her şey büyük Bursaspor için"

 


Bu Haberin Yorumları
Yorum bulunmamaktadır...Yorum Yazın
 Diğer Haberlerden Bazıları
Bursa sizin arkanızda mücadele edin yeter!
Bursaspor, ikinci yarının startını tarihinin en kötü dönemini yaşayan Fenerbahçe'yle veriyor
0      100
PAYLAŞ
Şova hazır mısın Bursa!
Yarınki Fenerbahçe maçında tribünler tek ses, tek yürek olacak.
0      453
PAYLAŞ
Okan Kocuk ne olacak?
Bursaspor yönetimi, tecrübeli file bekçisi için karar vermeye çalışıyor. 
0      470
PAYLAŞ
Serbest kalma bedeli yok
Yeşil beyazlı yönetimin, Muhammed Şengezer'le yaptığı anlaşmanın detayları ortaya çıkmaya başladı.
0      436
PAYLAŞ
350 bin dolarlık destek
Bursaspor yönetimini ziyaret eden Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı ve Nilüfer Belediye Başkanı...
0      441
PAYLAŞ
Bursaspor-Fenerbahçe rekabetinde 100. randevu
Süper Lig’in 18. haftasında evinde Fenerbahçe ile karşılaşacak olan Bursaspor rakibiyle 100. maçına ...
0      274
PAYLAŞ
ŞU ANDA OKUNAN HABERLER
    Haberler Yükleniyor...